ZŁOCI PARTNERZY
SREBRNI PARTNERZY
PARTNERZY
PATRON HONOROWY
GŁÓWNI PATRONI MEDIALNI
PATRONI MEDIALNI
RELACJA

Konferencja techniczna poświęcona automatyzacji i technice napędowej w zakładach produkcyjnych, zorganizowana 17 października 2018 r. w Toruniu, zgromadziła inżynierów zainteresowanych nowinkami technicznymi na miarę XXI w. To druga konferencja w Toruniu i ponad 50. w bogatym dorobku firmy Axon Media. Patronat honorowy nad nią sprawowali: prezydent miasta Toruń Michał Zaleski, Krajowa Izba Gospodarcza, Słupska Specjalna Strefa Ekonomiczna, Toruński Park Technologiczny, Pracodawcy Pomorza i Kujaw, Słupski Inkubator Technologiczny, IoT HUB North Poland (Cyfrowy Hub Internetu Rzeczy).

Tematy poszczególnych wystąpień budziły duże zainteresowanie, a uzupełniające się prelekcje o zróżnicowanej tematyce zapewniały możliwość pogłębiania wiedzy. W wystąpieniach wielu prelegentów pojawiały się hasła Przemysł 4.0, Przemysłowy Internet Rzeczy (IIoT), Big Data w kontekście automatyzacji. W czwartej rewolucji przemysłowej zarządzamy informacją, ważne są więc rozwiązania przekształcające dane zbierane z maszyn w informacje przydatne na hali produkcyjnej (np. w systemach MES).

Automatyzacja niejedno ma imię. Zgodnie z zakresem konferencji prelegenci wnikliwie analizowali tematykę technik napędowych i sterowania w procesach produkcyjnych oraz monitoringu pracy linii montażowych w celu ograniczenia przestojów, optymalizacji kosztów, poprawy efektywności i energooszczędności produkcji.

Przybliżyli np. ideę modułowej koncepcji programowania maszyn i napędów, z przykładami implementacji wybranych modeli Industry 4.0, a także integracji robotyki i systemów automatyki przemysłowej. Przedstawili m.in. zautomatyzowane rozwiązania wykorzystywane w procesach mycia i odtłuszczania części w zakładach produkcyjnych.

Dużo czasu poświęcono również takim tematom, jak strategie ochrony i bezpieczeństwa produkcji, także w aspekcie cyberbezpieczeństwa (jak uniknąć nieplanowanych przestojów spowodowanych przez przepięcia, wypadki lub ataki hakerskie). Następnie omówiono wykorzystanie inteligentnych produktów (które odpowiednio wcześnie zawiadomią o terminie konserwacji maszyn), a także korzyści z zastosowania termowizji w automatyzacji produkcji.

Uczestnikom zaprezentowano też m.in. innowacyjne czujniki do zadań specjalnych (np. czujniki wibracji i temperatury do monitorowania stanu kluczowych napędów, czujniki kontroli pobrań, RFID, fotoelektryczne, indukcyjne).

Po części konferencyjnej odbyły się równolegle dwa warsztaty techniczne. Pierwsze obejmowały temat implementacji systemu zbierania i opracowywania danych z maszyny (jak wykorzystać zebrane informacje do usprawnienia procesu). Drugie dotyczyły doboru i parametryzacji serwonapędów w oparciu o platformę automatyzacji SYSMAC (m.in. synchronizacja i interpolacja osi, diagnostyka napędów).

Uczestnicy konferencji podkreślali potrzebę organizowania częściej takich spotkań, dzięki nim bowiem mogą śledzić postęp techniczny na świecie i w Polsce. Doceniali wysoki poziom merytoryczny prelekcji i ciekawy dobór uzupełniających się tematów (każdy znalazł dla siebie coś ciekawego). Podczas przerw w kuluarach chętnie dzielili się własnymi doświadczeniami albo wypytywali, jak rozwiązać problemy w swoich przedsiębiorstwach.

Dlaczego zdecydowałam się na udział w konferencji? Jestem automatykiem i od ponad roku pracuję w zakładzie produkcyjnym zajmującym się wyciskaniem profili aluminiowych. Wszelkie nowinki w obszarze automatyki, techniki napędowej są dla mnie smaczkiem, cały czas się uczę, nabieram doświadczenia. Takie wydarzenia jak ta konferencja są dla mnie na wagę złota, czerpię z nich wiele korzyści – wyjaśnia Anna Kęsy – automatyk, Albatros Aluminium, Wałcz.
Pomysłów na innowacje w naszym zakładzie mamy wiele. Znalazłam tu sporo produktów, które mogą się przydać. Topowe problemy to bezpieczeństwo, kontrola procesu produkcyjnego, zbieranie danych z produkcji. To tematy rozwojowe. Podczas konferencji dużo się dowiedziałam o ciekawych strategiach i produktach.

Z kolei partnerzy tradycyjnie chwalili profesjonalną organizację konferencji oraz zapewnienie im możliwości poznania potrzeb rynku. – Firmy produkcyjne powoli dojrzewają do Przemysłu 4.0, bo zaczynają widzieć, że rozwiązania te szybko przynoszą wymierne korzyści – jak ocenił jeden z uczestników konferencji.

FOTORELACJA
PREZENTACJE

Autoryzacja


Byłeś uczestnikiem tej konferencji?
Podaj swoje imię i nazwisko: