GŁÓWNI PARTNERZY
PARTNERZY
PARTNERZY MERYTORYCZNI
PATRONI HONOROWI
PATRONI MEDIALNI
RELACJA Z KONFERENCJI

W dobie stale rosnących cen energii i mediów technicznych bardzo ważna jest odpowiednia strategia zarządzania energochłonnością procesów produkcyjnych. Doskonale wiedzą o tym osoby, które na co dzień zarządzają zakładami produkcyjnymi. Nie mniej ważne jest posiadanie odpowiednich technologii i analiza danych, aby móc zapewnić swojej firmie wydajność, oszczędność i bezpieczeństwo energetyczne.

Celem konferencji pt. „Optymalizacja zużycia energii i mediów technicznych w produkcji”, która odbyła się w Hotelu Faltom w Rumi k. Gdyni, było ułatwienie przedstawicielom przedsiębiorstw produkcyjnych dostępu do informacji o najnowszych urządzeniach, rozwiązaniach i technologiach. Uczestnicy mieli możliwość skonsultowania i znalezienia rozwiązań na problemy, jakie często mają miejsce w ich zakładach przemysłowych.

Zakres tematyczny był bardzo szeroki i kompleksowy. Konferencja została podzielona na trzy bloki, podczas których odbyło się łącznie 17 prelekcji. Blisko 25 firm i ekspertów dzieliło się swoją wiedzą i doświadczeniem oraz zaprezentowało swoje produkty i usługi na stoiskach wystawienniczych. Partnerzy przedstawili aktualne trendy i innowacje przyczyniające się do optymalizacji kosztów energii elektrycznej i mediów technicznych, uwzględniając przy tym zasadność ekonomiczną, prostotę implementacji i skalowalność. Wartością dodaną był niewątpliwie networking i rozmowy bezpośrednie z ekspertami, w tym rozmowy pomiędzy uczestnikami.

W programie wydarzenia poruszono wiele aspektów związanych z efektywnością energetyczną oraz monitoringiem przepływu i zużycia mediów. Mówiono o tym jak opłacalna jest analiza danych oraz jak przekuć te dane w wiedzę przy wykorzystaniu odpowiednich aplikacji i urządzeń.

Podczas prelekcji przedstawiono również wiele korzyści energetycznych i ekonomicznych, z pokazaniem analiz i tempa zwrotu niektórych inwestycji, np. wynikających z eksploatacji własnej elektrowni słonecznej oraz aktywnego zarządzania przepływem energii w nieruchomości. Pokazano przykłady możliwych rozwiązań instalacji odzysku ciepła z maszyn ciepłodajnych tj. sprężarki powietrza, zgrzewarki, ciągarki, chłodnice obrabiarek, a także z procesów technologicznych z dużym potencjałem ciepła odpadowego. Przedstawiono również technologie produkcji i zalety wykorzystania ciepła odpadowego i sieciowego do produkcji chłodu na potrzeby klimatyzacji budynków.

Była również mowa o technologiach wspierających zakłady produkcyjne na wypadek zagrożeń bezpieczeństwa energetycznego. Takim rozwiązaniem może być na przykład wykorzystanie kogeneracji w celu zapewnienia ciągłości dostaw energii elektrycznej oraz ciepła. Jedną z ciekawszych prezentacji była na temat wykorzystania technologii superkondensatorowej do obniżania kosztów energii i poprawy jakości energetycznej. Pokazano jak „fizyczne”  magazyny energii, czyli kondensatory, wykorzystują pole elektryczne, aby magazynować energię. Ponadto, w porównaniu do tradycyjnych baterii litowo-jonowych superkondensatory bardzo szybo przekazują prąd, mają ekstremalnie długi czas życia i współczynnik ładowania oraz są łatwe w recyklingu. Mogą być wykorzystane jako rezerwowe zasilanie napędów, do rozruchu agregatorów prądotwórczych i jako krótkotrwały UPS.

Oprócz nowoczesnych technologii nie można zapominać o zabezpieczaniu już istniejacej infrastruktury. Uczestnicy dowiedzieli się m.in., że zapewnienie odpowiedniej izolacji termicznej armatury przemysłowej, zarówno tej działającej w wysokich, jak i niskich temperaturach, daje korzyści w postaci zabezpieczenia elementów, ale również generuje znaczne oszczędności w eksploatacji. W większości przypadków pomocna jest prewencja i predykcja zdarzeń, np. przy wykorzystaniu termowizji i podczerwieni, określonych przez jednego z prelegentów jako „szósty zmysł” w utrzymaniu ruchu. Czujniki, przemienniki częstotliwości, moduły funkcyjne, czy pomiary ultradźwięków pomagają na co dzień w diagnostyce i dają możliwość na niemal natychmiastową reakcję i naprawę poszczególnych podzespołów. Dzięki temu można w porę zidentyfikować źródła awarii i uniknąć nieopłacalnych przestojów na liniach produkcyjnych.

Na zakończenie konferencji uczestnicy mieli możliwość udziału w praktycznych warsztatach. Pierwszy w temacie „Sposoby na modernizację systemu energetycznego w zakładzie produkcyjnym”, który prowadzili eksperci z firmy Cagen oraz firmy OPERATOR Doradztwo Techniczno-Finansowe. Drugi warsztat pt. „Energia pod kontrolą” został przeprowadzony przez firmę WAGO.

Konferencja cieszyła się ogromnym zainteresowaniem, podczas prelekcji i na warsztatach tematycznych. Sukces tego wydarzenia potwierdza udział łącznie blisko 140 osób, przedstawicieli lokalnych i regionalnych firm. Każdy z nich otrzymał imienny certyfikat uczestnictwa.

Po spotkaniu zapytaliśmy uczestników i Partnerów czy warto brać udział w konferencjach technicznych Axon Media.

Pan Karol Borzyszkowski z firmy Elcen zajmującej się recyklingiem odpadów PET, który na co dzień pracuje w przemyśle energochłonnym, podkreślił, że „udział w takim wydarzeniu pozwolił mu na świeże spojrzenie na zużywane media i koszty jakie one generują”.
Pan Krzysztof Kmiecik z firmy Skeleton Technologies, jeden z partnerów i prelegentów, powiedział, że „korzyść jaka wynika z tego typu spotkań to dostęp do sporej liczby potencjalnych użytkowników dla nowych technologii, które nie są znane jeszcze na rynku. Warto z ludźmi rozmawiać i pokazywać to co jest nowe, po to żeby ludzie się tego nie bali i wiedzieli jak to stosować w przyszłości”.

Z kolei Pani Wioletta Tratkiewicz z firmy Cagen podsumowała , że „ze względu na rozwijanie markowych produktów na rynku polskim uczestnictwo w takich wydarzeniach jest dla nas priorytetowe, ponieważ regionalnie łatwiej porozumiewać się z osobami, które zajmują się stricte właśnie branżowymi rozwiązaniami, stąd upatrujemy takiego rozwoju biznesu wraz z konferencjami, które realizuje Axon Media”. Firma Cagen oprócz prelekcji w części konferencyjnej prowadziła również warsztaty techniczne.

Ogólna opinia uczestników po raz kolejny potwierdziła, że forma łączenia targów wystawienniczych z merytoryczną konferencją daje możliwość na bezpośredni kontakt i skonsultowanie danego, indywidualnego przypadku i co ważne na znalezienie odpowiedniego rozwiązania. Do tej pory na terenie całej Polski firma Axon Media Group zorganizowała ponad 80 konferencji technicznych o różnej tematyce.

Konferencja nt. optymalizacji zużycia energii i mediów technicznych była pierwszym wydarzeniem technicznym zorganizowanym przez firmę Axon w 2020 roku. Została objęta Honorowym Patronatem przez Marszałka Województwa Pomorskiego Pana Mieczysława Struka, Prezydenta Miasta Gdynia Pana Wojciecha Szczurka,  Krajową Izbę Gospodarczą, Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, Urząd Dozoru Technicznego, Zrzeszenie Audytorów Energetycznych, Regionalną Izbę Gospodarczą Pomorza, Klaster Metalowy Metalika, oraz Pomorską Agencję Rozwoju Regionalnego S.A., która zarządza Słupską Specjalną Strefą Ekonomiczną i Słupskim Inkubatorem Technologicznym.

Opracowanie tekstu: Bartosz Świtała, Pomorska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A.

FOTORELACJA
Pobierz wszystkie zdjęcia