ZŁOTY PARTNER
SREBRNI PARTNERZY
PARTNERZY
PATRONI MERYTORYCZNI
PATRON HONOROWY
GŁÓWNI PATRONI MEDIALNI
PATRONI MEDIALNI
PODSUMOWANIE

Technika napędowa w zastosowaniach przemysłowych” – pod takim hasłem blisko osiemdziesięciu inżynierów z małopolski i województw ościennych spotkało się 26 kwietnia w krakowskim hotelu Qubus na konferencji branżowej organizowanej przez firmę Axon Media. Tak duże zainteresowanie tematyką napędów nie jest niczym dziwnym, wszak w różnej postaci występują one we wszystkich przedsiębiorstwach a ich prawidłowy dobór, obsługa i eksploatacja są podstawą efektywnej produkcji i zysków przedsiębiorstw.

Partnerzy biorący udział w konferencji i tym razem stanęli na wysokości zadania przygotowując dla uczestników ciekawe prelekcje i prezentacje innowacyjnych produktów na swoich stanowiskach wystawienniczych. Firma B&R i reprezentujący ją pan Piotr Olszewski prezentowali sztandarowe rozwiązanie w zakresie sterowania i kontroli serwonapędami  – system Generic Motion Control. System ten to rozwiązanie dedykowane dla wszystkich chcących szybko i skutecznie obsłużyć złożone rozwiązania techniczne takie jak np. obrabiarki CNC, gniazda zrobotyzowane.

Z kolei pan Adam Depta z firmy Lenze przedstawił koncepcję BLUE GREEN SOLUTION w której główna rolę odgrywa oprogramowanie Drive Solution Designer przeznaczone do optymalizacji funkcjonowania falowników napędów elektrycznych. Dzięki umiejętnemu stosowaniu tego rozwiązania np. do napędów pomp i wentylatorów możliwe są oszczędności energii elektrycznej na poziomie 60% co znacząco podnosi efektywność energetyczną przedsiębiorstwa.
Na konferencji nie zabrakło również oczekiwanego przez wielu słuchaczy nawiązania do koncepcji Przemysłu 4.0 a w szczególności rozwiązań technicznych implementowanych w układach napędowych pozwalających w skuteczny sposób sprostać założeniom nowoczesnej fabryki. Tematykę tą podjął pan Marcin Habało z firmy Nord DriveSystems prezentując koncepcję zdecentralizowanych napędów bazujących na zintegrowanych przetwornicach częstotliwości z wbudowanymi funkcjami PLC umożliwiającymi również zbieranie i analizę danych. Aby podkreślić gotowość do funkcjonowania napędów w przedsiębiorstwach działających wg koncepcji Fabryka 4.0, firma Nord swoje produkty sygnuje znakiem 4.0 Ready.

W trakcie prezentacji firmy Multiprojekt Automatyka prowadzonej przez pana Karola Surmę uczestniczy mieli okazję poznać szereg mniej znanych lecz bardzo innowacyjnych i efektywnych rozwiązań z zakresu techniki napędowej. Na szczególną uwagę zasługiwał napęd liniowo obrotowy firmy LinMot a także oryginalne ,opracowane przez firmę Multiprojekt, rozwiązanie sprzętowe i programowe o nazwie 3 Motion do kontroli ruchu układów wieloosiowych.

W trakcie pierwszego panelu wystąpień merytorycznych pan Artur Block z firmy Bitner przypomniał o tym, że nowoczesne serwonapędy wymagają nowoczesnych kabli spełniających wymagania nowej dyrektywy EMC. I jak zapewniał innowacyjne rozwiązania w zakresie konstrukcji kabli firmy Bitner wychodzą naprzeciw ostrym wymaganiom dyrektywy zapewniając maksymalne tłumienie pasożytniczych zakłóceń elektromagnetycznych.
Tematyka dotycząca kabli była kontynuowana w trakcie wystąpienia panów Jarosława Waśnikowskiego i Adama Dembowskiego z firmy Igus, która poza kablami dedykowanymi do wymagających aplikacji przemysłowych również oferuje całą gamę prowadników kablowych łańcuchowych oraz bardzo cichych, bazujących na polimerowych łożyskach ślizgowych, prowadnic do napędów liniowych.

Pomimo dominacji zagadnień związanych z napędami elektrycznymi uczestnicy mieli również okazję zapoznać się z zagadnieniami dotyczącymi napędów pneumatycznych, które bardzo sprawnie przedstawił pan Tomasz Rzeźnik z firmy Pneumat System.

Na konferencji nie zabrakło również ważnej tematyki związanej z eksploatacją i diagnostyką napędów i zespołów maszynowych. O znaczeniu termowizji w detekcji nieprawidłowości w funkcjonowaniu napędów za pomocą nowoczesnych i innowacyjnych kamer termowizyjnych firmy Flir mówił pan Rafał Gielniak z firmy BTH. Natomiast pan Grzegorz Pieniążek z firmy AMC Vibro omawiał aspekty dotyczące pomiarów geometrycznych maszyn i ich znaczenie w detekcji i korekcie takich niesprawności jak m.in. niewspółosiowość wałów.

Ostatni panel wystąpień zdominowany został przez merytoryczne prezentacje pana dr. Arkadiusza Maciasia z firmy szkoleniowej Profen i pana prof. Marka Fidali z Politechniki Śląskiej. Pan Arkadiusz Maciaś szerzej omówił zmiany i nowości wprowadzone w nowych dyrektywach niskonapięciowej i o zgodności elektromagnetycznej natomiast prof. Fidali uświadamiał uczestników, że ocenę stanu technicznego napędów można skutecznie przeprowadzić na podstawie analizy widma sygnału prądu stojana.

Poza prelekcjami merytorycznymi uczestnicy konferencji mieli okazje wymienić się uwagami i szerzej przedyskutować zagadnienia omawiane w trakcie wystąpień podczas przerw kawowych, które były również świetną okazją do zapoznania się z ofertą partnerów konferencji i wymianę doświadczeń w zakresie zagadnień dotyczących techniki napędowej.

Na zakończenie konferencji wszyscy uczestniczy mieli okazję odebrać imienne certyfikaty potwierdzające udział w tym jakże interesującym spotkaniu specjalistów różnych branż przemysłu.


Po oficjalnym zakończeniu konferencji prawie połowa uczestników wzięła udział w warsztatach technicznych przygotowanych i prowadzonych przez specjalistów z firmy B&R a dotyczących praktycznego zastosowania zintegrowanego systemu do sterowania napędami w złożonych aplikacjach przemysłowych.


Według opinii wielu uczestników konferencji było to bardzo potrzebne spotkanie, które pozwoliło na podniesienie świadomości specjalistów przemysłowych w zakresie nowoczesnych i innowacyjnych rozwiązań bardzo często ukierunkowanych i gotowych do zastosowania w nowoczesnym przedsiębiorstwie stosującym koncepcje ukryte pod pojęciem Fabryka 4.0.

FOTORELACJA