ZŁOCI PARTNERZY
SREBRNI PARTNERZY
PARTNERZY
Patron honorowy
GŁÓWNI PATRONI MEDIALNI
PATRONI MEDIALNI
RELACJA

Konferencja firmy Axon Media zgromadziła 17 maja 2017 r. w Legnicy ponad 80 osób zainteresowanych najnowszymi rozwiązaniami i trendami w obszarze automatyzacji i systemów sterowania. Tematem przewodnim była 4. Rewolucja Przemysłowa (Industry 4.0), do której nawiązywało wielu prelegentów.

Jako pierwszy Mirosław Motyka z firmy Murrelektronik przedstawił pełną diagnostykę z wizualizacją awarii w oparciu o systemy zdecentralizowane IP67 – Cube67, Impact67. Omówił w skrócie zasady inteligentnej dystrybucji prądu (24 V) z użyciem modułowego systemu monitorowania Mico Pro oraz szybkiego dostępu do szafy z wykorzystaniem ramek IP65 Modlink MSDD.

Następnie Lechosław Szkudlarek z firmy B&R Automatyka Przemysłowa zaprezentował systemy automatyki przemysłowej w służbie elastycznej produkcji. Według badania PwC 56% firm oczekuje w ciągu 5 lat wzrostu efektywności (OEE) o 20%, 43% – obniżenia kosztów całkowitych (TCO) o 20%, a 61% – wdrożenia zaawansowanej analizy danych dla bardziej efektywnego UR (TPM). Prelegent omówił wybrane sposoby na poprawienie współczynników OEE, TPM i TCO oraz zaprezentował system APROL jako narzędzie do optymalizacji produkcji. Eksponował zalety Industry 4.0 oraz koncepcji „Maszyn sterowanych produktem”.

Prelekcja Marka Falkowskiego z firmy Elmark Automatyka dotyczyła skutecznego połączenia świata automatyki przemysłowej i informatyki. Jak praktycznie integrować IT/OT i realizować założenia koncepcji Industrial Internet of Things? Potrzebna jest: archiwizacja, analiza, wizualizacja i mobilność danych przemysłowych. „Świat przemysłu zaczyna adaptować technologie znane z rynku konsumenckiego: np. media społecznościowe, wideo/SCADA (wizualizacja), VR/AR (Virtual/Augmented Reality – wirtualna/rozszerzona rzeczywistość)”. Kolejny trend: „firmy produkcyjne stają się dostawcami usług”. W ramach tej samej prelekcji Jarosław Molenda (Elmark Automatyka) zaprezentował rozwiązania hardware’owe firmy Advantech.

Następnie Małgorzata Zygmunt-Kaczmarek z Zakładów Kablowych BITNER podzieliła się wiedzą na temat optymalnego doboru kabli w procesach automatyzacji linii produkcyjnych – z zastosowaniem według funkcji i przeznaczenia: kable numeryczne, parowane, dedykowane, dostosowane do różnych warunków pracy (z powłokami w różnych konfiguracjach). Zaprezentowała w skrócie systemy analogowe i cyfrowe, sieci strukturalne dla wizualizacji procesów produkcyjnych.

Z kolei Michał Mielnik z firmy Pepperl+Fuchs przedstawił nowoczesne technologie w przemyśle, w tym elementy sensoryki, systemy identyfikacji, np. oparte na technologii RFID. Omówił niezawodne rozwiązania detekcji i pomiarów oraz możliwości ich pełnej integracji z infrastrukturą posiadaną przez klienta. Przedstawił zalety koncepcji Sensorik 4.0, która jest ich odpowiednikiem Przemysłu 4.0 (Industry 4.0).

Kolejny ciekawy temat poruszył Andrzej Dwojak z firmy Turck, mianowicie bezpieczeństwo w przemysłowych magistralach komunikacyjnych. Prelegent zaprezentował m.in. programowalny kontroler bezpieczeństwa XS26, hybrydowy moduł sieciowy bezpieczeństwa, kurtyny bezpieczeństwa oraz innowacyjne przyciski awaryjnego zatrzymania. Zwracał uwagę na bezpieczeństwo maszynowe, bo kontrolerzy w przedsiębiorstwie badają najpierw dokumentację maszyn.

Korzyści z wykorzystania termowizji w automatyzacji przedstawił Paweł Rutkowski z firmy Kamery IR. Prelegent omówił różne podejścia do opłacalności zakupu kamery i zaprezentował dowody przydatności termowizji na przykładach z zakładów produkcyjnych oraz najnowsze rozwiązania w technologii kamer i mierników termowizyjnych. „Oko widzi kolory, a termowizja ślad cieplny i anomalia temperaturowe”. Posługując się ciekawymi zdjęciami, prezentował m.in. możliwość wykrywania wycieków gazów, a także multispektralne obrazowanie (MSX), czyli nanoszenie szczegółów fotograficznych na obraz termowizyjny.

Następnie efektywną integrację w automatyzacji i robotyzacji przemysłu przedstawił Jarosław Drzazga z firmy Omron Electronics zgodnie z koncepcją 3i (integracja, inteligencja, interakcja). Konsekwencją tej integracji jest szybki przesył informacji z automatyki do IT i na tej podstawie podejmowanie optymalnych decyzji zarządczych. Prelegent zaprezentował zintegrowany system sterowania Sysmac Studio, posługując się przykładami wdrożeń z rynku polskiego i przeglądem wideoreferencji z całej Europy. Omówił zwrot z inwestycji w automatyzację przemysłową produkcji oraz wykorzystanie inteligentnej masowej analizy danych – SQL.

Kolejny prelegent, Artur Meller z firmy ASTOR podzielił się wiedzą na temat automatyzacji procesu: od surowca do produktu, przytaczając doświadczenia z polskich zakładów produkcyjnych. Prezentowane rozwiązania przyczyniają się do wzrostu efektywności i jakości produkcji, obniżenia kosztów produkcji i mediów, zwiększenia elastyczności i szybszej reakcji na potrzeby linii produkcyjnej. Przytoczył referencje z wdrożeń systemu Wonderware (MES), PAC System…

Z kolei Maciej Mitura z firmy SIMEX przedstawił innowacyjne systemy kontrolno-pomiarowe w automatyce i sposoby efektywnej rejestracji. Co mierzyć, aby zapobiegać przestojom, awariom? Czym mierzyć? Niezbędne elementy nadzoru to: identyfikacja, rejestracja, powiadamianie, a w konsekwencji – zapobieganie przerwom w pracy, zapewnienie ciągłości produkcji.

Następnie Piotr Gwiazda z item Polska omówił „Ekonomiczne i techniczne aspekty rozwiązań modułowych w przemyśle”. Siła pomysłu, który zrewolucjonizował rynek budowy przemysłowej – zamiast ciężkiej stali użyć aluminium, a spawanie zastąpić skręcaniem. Zalety modułowych profili aluminiowych: duża wytrzymałość przy niskiej wadze, niekorodująca powłoka (anodowane), redukcja kosztów pracy i zwiększenie wydajności pracy, elastyczność w projektowaniu i budowaniu środków produkcji.

Kolejny prelegent, Marek Piątkowski z firmy WAGO zaprezentował systemy sterowania i monitoringu pracy linii montażowych jako podstawę optymalizacji kosztów produkcji i podnoszenia efektywności. Omówił sieciowe układy automatyki i pozyskiwanie danych do systemów zarządzania oraz budowanie przewagi konkurencyjnej za pomocą WAGO-I/O-System, który zapewnia skalowalną akwizycję danych i przekazywanie ich od czujników do systemu nadrzędnego, aby użytkownik końcowy mógł je bez problemów wykorzystać do analizowania.

Następnie bezsmarowne komponenty maszyn w automatyzacji produkcji zaprezentował Przemysław Strugacz z firmy igus. Prelegent omówił systemy doboru i kalkulacji bezobsługowych rozwiązań igus, które zapewniają m.in. obniżenie kosztów produkcji. Przedstawił przykłady rozwiązań, m.in. bezobsługowe łożyska liniowe do różnych obciążeń, taśmy ślizgowe (20–500 mm) – samoprzylepne, współpracujące z materiałami metalowymi, a także przewody do aplikacji ruchomych.

Kolejny prelegent, Mariusz Olżyński z firmy Mikrostyk w prelekcji „Automatyzacja procesów – optymalizacja produkcji i zminimalizowanie kosztów wytwarzania” zaprezentował przykłady wybranych urządzeń automatycznych i półautomatycznych w konkretnych zastosowaniach: tworzenie produktu, montaż, bezpieczeństwo, ochrona komponentów, obróbka komponentu. Automatyzacja zapewnia także eliminację liczby wypadków w zakładzie, czyli poprawia bezpieczeństwa pracy.

Na zakończenie uczestnicy otrzymali Imienne Certyfikaty poświadczone przez Krajową Izbę Gospodarczą.

Po części konferencyjnej odbyły się praktyczne warsztaty „Roboty Pick&Place w specjalistycznych zastosowaniach”, które poprowadził Damian Miśkiewicz (Omron Electronics). Była to okazja do poszerzenia praktycznej wiedzy m.in. w zakresie parametryzacji układów robotycznych, tłumienia drgań podczas przenoszenia produktów sypkich i ciekłych, zdalnego dostępu do danych linii produkcyjnych oraz zastosowań gotowych bloków funkcyjnych do sterowania.

Podczas przerw w kuluarach uczestnicy konferencji mieli okazję szerzej przedyskutować zagadnienia omawiane podczas prelekcji oraz nawiązać cenne kontakty biznesowe, wymieniać się doświadczeniami.

Według uczestników konferencja miała wysoki poziom merytoryczny. Prezentowana tematyka umożliwiła poznanie aktualnych światowych trendów w obszarze automatyki oraz informatyki.

Partnerzy konferencji chwalili możliwość nawiązywania cennych kontaktów biznesowych oraz wsłuchiwania się w głosy rynku, co w przyszłości zaowocuje ofertą ściśle dostosowaną do jego potrzeb.


FOTORELACJA
PREZENTACJE

Autoryzacja


Byłeś uczestnikiem tej konferencji?
Podaj swoje imię i nazwisko: