ZŁOTY PARTNER
SREBRNI PARTNERZY
BRĄZOWI PARTNERZY
PARTNERZY
PARTNER MERYTORYCZNY
PATRONI HONOROWI
PATRONI MEDIALNI
RELACJA

Automatyzacja – strzał w dziesiątkę
 
Kolejna konferencja firmy Axon Media poświęcona tematyce automatyzacji w zakładach produkcyjnych zgromadziła 1 czerwca 2016 r. w hotelu Qubus w Katowicach ponad 100 osób zainteresowanych najnowszymi rozwiązaniami i trendami w obszarze automatyzacji. Tematem przewodnim była 4. Rewolucja Przemysłowa (Industry 4.0), do której nawiązywało wielu prelegentów, podkreślając w tym kontekście wagę integracji automatyki z informatyką.
 
Jako pierwszy zautomatyzowane systemy transportowe dla systemów scentralizowanych oraz dla układów rozproszonych, zapewniające diagnostykę oraz funkcje zabezpieczające, przedstawił Grzegorz Bratek z firmy Siemens. Jako przykład działania aplikacji omówił wdrożenie na lotnisku w Balicach (Kraków) – ponad 200 motostarterów zainstalowanych w systemach transportu bagażu.
 
Następnie Grzegorz Banakiewicz z firmy Balluff przybliżył temat wzrostu efektywności układów automatyki dzięki zastosowaniu Interfejsu IO-Link. Omówił m.in. zalety przemysłowej identyfikacji RFID z interfejsem IO-Link. „Przemysł 4.0 zawita za 10–15 lat, może szybciej, ale ważne w tym, aby sygnał przechodził tylko wtedy, kiedy jest potrzebny”.
 
Kontynuacją tematyki była prelekcja Marka Falkowskiego z Elmark Automatyka, dotycząca skutecznego połączenia świata automatyki przemysłowej i informatyki, w tym trendu Internet of Things. Megatrendy: świat przemysłu zaczyna adaptować technologie znane z rynku konsumenckiego: media społecznościowe, integracja z kamerami wideo, zarządzanie głosem, Kinect...
 
Następnie o ewolucji okablowania w systemach automatyki mówił Mariusz Pajkowski z Lapp Kabel. „Ludzie leniwi wymyślają usprawnienia”. Dlatego powstał jeden standard – Ethernet przemysłowy do różnych zastosowań.
 
Integrację kontroli wizyjnej z systemami bazodanowymi z wykorzystaniem sterowników PLC, zintegrowany system kontroli wizyjnej oraz sterowania Sysmac Studio – poparte przykładami wdrożeń z rynku polskiego i zagranicy przedstawili Rafał Bratek z Omron Electronics oraz Artur Pierścionek z firmy Introl. Firma Omron w tym roku świętuje jubileusz – 20 lat w Polsce.
 
Dużym zainteresowaniem cieszyła się prelekcja „Automatyzacja i inżynieria w technologii mycia przemysłowego” poparta przykładami realizacji zautomatyzowanych, energooszczędnych i ekologicznych myjni przemysłowych. Piotr Olszewski z B&R Automatyka Przemysłowa oraz Grzegorz Ferens z Castor Automatyka (Castor Unia Gospodarcza) zaprezentowali m.in. technologię mycia natryskowego i demineralizacji wody (myje, płucze, suszy ogrzanym powietrzem), linię do odtłuszczania i osuszania oraz oprogramowanie narzędziowe Automation Studio.
 
Wykorzystanie zjawiska termowizji w automatyzacji przedstawił Paweł Rutkowski (Kamery IR). Posługując się ciekawymi zdjęciami, prezentował m.in. możliwość wykrywania wycieków gazów, a także multispektralne obrazowanie (MSX), czyli nanoszenie na obraz termowizyjny szczegółów fotograficznych.
 
Z kolei Łukasz Badowski z Man and Machine Software przybliżył rozwiązania Autodesk, w tym ideę cyfrowego prototypowania (Autodesk Inventor) dla elementów linii produkcyjnych oraz usługi w chmurze – Autodesk Fusion 360.
 
Bardzo ciekawy temat poruszył Andrzej Dwojak z firmy Turck, mianowicie czynnik ludzki w automatyzacji zakładów przemysłowych – jak sobie z nim radzić? Skupił się na ważnym aspekcie safety, czyli bezpieczeństwa, który warto uświadamiać.
 
Następnie Piotr Gwiazda z item Polska omówił „Ekonomiczne i techniczne aspekty rozwiązań modułowych w przemyśle”. Siła pomysłu, który zrewolucjonizował rynek budowy przemysłowej – zamiast ciężkiej stali użyć aluminium, spawanie zastąpić skręcaniem. Firma w tym roku obchodzi jubileusz – 10 lat istnienia.
 
Temat automatyzacji procesu produkcji sprężonego powietrza oraz monitoringu jego użytkowników omówił Wojciech Halkiewicz z firmy 7bar. „Większość użytkowników uważa, że powietrze jest za darmo. Powietrze tak, ale sprężone – nie. To medium 5 razy droższe od energii elektrycznej”. Trzeba mieć świadomość, jak ważna jest kontrola wskaźników efektywności. Szacuje się, że produkcja zużywa 50%, wycieki – 30%, sztuczne zapotrzebowanie – 10%, a niewłaściwe zastosowanie – 10%.

Następnie Jacek Barcik z EMT-Systems omówił funkcjonowanie i przykłady zastosowań cyfrowej magistrali CAN/CANopen w przemyśle (m.in. w kolejnictwie), w samochodach (autobusy, transport ciężki) i pojazdach specjalnych (maszyny: rolnicze, do robót drogowych, pojazdy dla wojska).
 
Podczas przerw w kuluarach uczestnicy konferencji mieli okazję szerzej przedyskutować zagadnienia omawiane podczas prelekcji oraz nawiązać cenne kontakty biznesowe, wymieniać się doświadczeniami.
 
Na zakończenie uczestniczy otrzymali imienne certyfikaty potwierdzające udział w konferencji.

Następnie część uczestników wzięła udział w warsztatach prowadzonych przez firmę Omron Electronics dotyczących wdrożenia aplikacji wizyjnej w oparciu o środowisko programistyczne Omron. Można było zapoznać się z możliwościami systemów wizyjnych, tworzeniem inspekcji wizyjnej, komunikacją systemu wizyjnego ze sterownikiem PLC przy użyciu sieci EtherCAT.
 
Według opinii uczestników konferencja miała wysoki poziom merytoryczny, z logicznie zaplanowanymi i ułożonymi tematami prelekcji. Prezentowana tematyka umożliwiła poznanie aktualnych światowych trendów w obszarze automatyki oraz informatyki, których wkrótce możemy spodziewać się w Polsce.

OPINIE

– Wziąłem udział w konferencji, żeby poznać nowe rozwiązania. Nasza firma prężnie się rozwija. Stawiamy na automatykę, technologię maszyn, roboty, sterowniki PLC. Dużo maszyn sami robimy na własne potrzeby. Dla mnie najciekawsza była prelekcja dotycząca czynnika ludzkiego w automatyzacji zakładów przemysłowych. Zainteresowała mnie również prezentacja poświęcona termowizji. Prawdopodobnie będziemy próbowali wdrożyć kamerę termowizyjną i zobaczymy, jak sprawdzi się w przemyśle drzewnym. Konferencja wspaniale zorganizowana. Dobrze dobrane tematy, konsekwentnie poukładane. Można wyciągnąć dużo informacji. W kolejnej konferencji chciałbym wziąć udział już nie sam, ale w większej grupie reprezentantów naszej firmy – tak swój udział w konferencji podsumowuje Grzegorz Kaczmarek z firmy Pacyga.

FOTORELACJA
PREZENTACJE

Autoryzacja


Byłeś uczestnikiem tej konferencji?
Podaj swoje imię i nazwisko: