ZŁOCI PARTNERZY
SREBRNI PARTNERZY
PARTNERZY
PARTNER MERYTORYCZNY
PATRONI HONOROWI
PATRONI MEDIALNI
RELACJA

Potrzeba ciągłego skracania czasu wytwarzania produktów skłania producentów do poszukiwania najnowocześniejszych rozwiązań mających wpływ na długość procesu produkcyjnego. Niewątpliwie jednym z czynników mających taki wpływ jest odpowiednie zarządzanie surowcami, półproduktami, jak i wszystkimi zasobami przedsiębiorstwa. Kolejnym czynnikiem przekładającym się bezpośrednio na czas wytwarzania ma sprawność przepływu poszczególnych komponentów składających się na gotowy produkt. Pamiętać należy, że oprócz szybkości transportu ważnym, nawet ważniejszym jest zapewnienie bezpieczeństwa pracowników, środków transportu oraz transportowanych materiałów.


Powyższe stwierdzenie wskazuje na konieczność zarówno zapewnienia sprawnej logistyki zewnętrznej, jak i wewnętrznej. To właśnie nowoczesnym rozwiązaniom i systemom poświęcona była zorganizowana w dniu 21 listopada w Szczecinie, przez firmę Axon Media konferencja. Miała ona na celu przedstawienie osobom zajmującym się w zakładach przemysłowych tymi zagadnieniami najnowszych rozwiązań  w obszarze intralogistyki. Podczas konferencji możliwe było zapoznanie się z oferowanymi produktami na stanowiskach demonstracyjnych firm, jak również wysłuchanie prezentacji o wybranych produktach. Ponadto ostatnią część konferencji stanowiły warsztaty przygotowane przez firmę ISL Innowacyjne Systemy Logistyczne i Omron Electronics.

Prezentacje obejmowały zarówno rozwiązania czysto programistyczne – przedstawiony przez Pana Roberta Sylwesiuka z firmy RECORD system ERP, którego zastosowanie z pewnością pozwoli na efektywniejsze zarządzanie całym przedsiębiorstwem. Z kolei przedstawiciel firmy Lenze Polska, Pan Adam Kosmala zaprezentował produkty z serii Smart, wśród których na szczególną uwagę zasługuje Smart Motor cechujących się niewielkimi gabarytami przy olbrzymich możliwościach od strony jego sterowania i przy dużej jego elastyczności. Idealnym miejscem wykorzystania tego typu rozwiązań są stosowane bardzo często wewnątrz zakładów przemysłowych systemy przenośnikowe.

Na konieczność stosowania identyfikacji w postaci znaczników, kodów kreskowych czy też tagów RFiD w zastosowaniach przy różnego rodzaju zadaniach logistycznych zwracali uwagę ich producenci, między innymi z firm Balluff, Pepperl+Fuchs, czy też Omron. Pan Rafał Uszko z firmy Omron zaprezentował innowacyjnego robota mobilnego dedykowanego właśnie do zadań transportu wewnątrzzakładowego. Prezentowane rozwiązanie wykorzystuje znaczniki do precyzyjnego pozycjonowania jednostki mobilnej. Rozwiązanie to jest systemowe, tzn. rozwiązuje nie tylko zadanie ruchu pojedynczego robota, ale może być dostarczone z hardwarowo-softwarowym centrum sterowania, nadzorowania i diagnozowania wszystkich jednostek mobilnych działających jednocześnie na terenie zakładu pracy. Przedstawiciel firmy Europa Systems lidera w branży automatyzowania rozwiązań magazynowania i transportu wewnętrznego, Pan Robert Jastrzębski wskazał właśnie na roboty mobilne firmy Omron, jako na te, które spełniają wymagania odbiorców końcowych ich rozwiązań. Jak powiedział Pan Robert Jastrzębski, do najważniejszych cech, które skłoniły firmę Europa Systems do stosowania w swoich aplikacjach właśnie tych robotów należą szybka konfigurowalność, zapewnianie dużego bezpieczeństwa oraz łatwa adaptowalność do środowiska.

Na roboty firmy Omron uwagę zwrócił także Pan Michał Łukasik z firmy BKF. Widzi on potencjał w zaprezentowanych rozwiązaniach, który może zostać wykorzystany np. w konstrukcjach autonomicznych urządzeń sprzątających, myjących. Pan Michał Łukasik jako interesujące wskazał również rozproszone rozwiązania zgodne ze stopniem ochrony IP67 firmy Murrelektronik. Z kolei Pan Marek Biegun wykonawca dużych systemów intralogistycznych ocenił konferencję, jako miejsce dające olbrzymią szansę na zdobycie nowych interesujących wiadomości, które zaowocują z pewnością przy realizacji kolejnych inwestycji.

Jako, że wszystkie nowoczesne rozwiązania intralogistyczne muszą być w pełni automatyczne na konferencji nie mogło zabraknąć  jednego z czołowych graczy w tej branży, firmy B&R Automatyka Przemysłowa. Pan Dariusz Plewik, przedstawiciel firmy zaprezentował wybrane rozwiązania związane z intralogistyką, w których zastosowano różne komponenty systemu automatyki B&R.

Wszyscy uczestnicy zgodni byli co do tego, że tego typu spotkanie jest jak najbardziej potrzebne, aby ci, którzy szukają rozwiązań usprawniających wykonywanie zadań logistycznych w ich miejscach pracy mogli dowiedzieć się bezpośrednio od producentów jakie są najnowsze rozwiązań pozwalające ten cel uzyskać. Czekamy na kolejne tego typu spotkanie.

FOTORELACJA