PARTNER STRATEGICZNY
PARTERZY GŁÓWNI
PARTNERZY
PATRONI HONOROWI
PATRONI MEDIALNI
RELACJA

Intralogistyka to relatywnie nowe pojęcie, które wdarło się do słownika biznesowego i nieustannie zyskuje na znaczeniu. Zgodnie z definicją opisaną w niemieckiej normie VDMA 2004 obejmuje proces w przedsiębiorstwie, który łączy współdziałanie wewnętrznych przepływów materiałów, zautomatyzowanych pojazdów, logistki, transportu, a także produkcji towarów na terenie przedsiębiorstwa. Łatwo zauważyć, że ta definicja jest niezwykle szeroka i bardzo dobrze wpisuje się w dominujące obecnie na rynku koncepcje związane z wdrażaniem różnych aspektów Przemysłu 4.0. Systemy informatyczne wspomagające zarządzanie magazynem, przepływem towarów, ale także dostępem osób do wybranych stref, czy też wspierające bezpieczeństwo pracowników w strefach transportu to; automatyzacja i robotyzacja składowania oraz transportu wewnętrznego, kompleksowa obsługa magazynu za pomocą WMS (ang. Warehouse Management System) oraz technologii Internetu rzeczy (ang. IoT, Internet of Things). Te wszystkie tematy były poruszone w trakcie konferencji „Rozwiązania intralogistyczne i magazynowe”, która odbyła się 20.10.2021 w legnickim hotelu Qubus. Niemal 80 uczestników tego wydarzenia zorganizowanego przez Axon Media, wysłuchało trzynastu niezwykle ciekawych prezentacji. Dodatkowo jeszcze większa liczba bogato wyposażonych stoisk zachęcała do rozmów i nawiązywania nowych kontaktów z wystawcami.

Szeroko rozwiniętym tematem były nowoczesne metody transportu, magazynowania i wsparcia kompletacji, które minimalizują zaangażowanie pracowników magazynów. Zwiększanie potencjału magazynowego, bez konieczności zwiększania powierzchni hal oraz konieczności poszukiwania nowych, wykwalifikowanych pracowników to tylko jeden z filarów rewolucji – Logistyka 4.0, która dzieje się obecnie i przez zjawisk spowodowane pandemią, dzieje się nawet bardziej dynamicznie, niż wielu specjalistów spodziewało się jeszcze kilak lat temu.
Niezwykle ciekawe dla uczestników było zilustrowanie nowych rozwiązań wykonanymi już wdrożeniami. Każde takie wdrożenie pokazywało znaczne pole zastosowań, również nietypowych, dla prezentowanych urządzeń.

Wózki mobilne, automatyczne wózki, roboty, samojezdne wózki transportowe, platformy jezdne, wózki magazynowe czy roboty mobilne – czyli AGV (ang. Automated Guided Vehicles)/AMR (Automated Mobile Robot) stały się w ostatnim czasie niezwykle popularne, więc również nie mogło ich zabraknąć na konferencji poświęconej intralogistyce. Oprócz samych wózków przestawiono również inne elementy infrastruktury niezbędne do ich prawidłowego funkcjonowania i użycia, taki jak: czujniki, skanery, tagi RFID, a także kosze do zabudowy oraz oprogramowanie symulacyjne ułatwiające planowanie tras i zarządzenia flotą wózków AGV.

Po zakończeniu części prezentacyjnej odbyły się warsztaty prowadzone przez firmę Omron. Dotyczyły one przygotowania do pracy robota mobilnego AMR. Warsztaty te cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem i znaczna część uczestników zdecydowała się spędzić popołudnie w Legnicy i zobaczyć w akcji robota mobilnego.

Konferencja została wysoko oceniona przez uczestników. Jeden z pracowników firmy będącej czołowym dostawcą dla firm z branży automotive stwierdził, że: „największym atutem tej konferencji jest jej format. W porównaniu z klasycznymi targami, gdzie jest wiele osób, a stoiska są bardzo oblegane, tu panuje kameralna atmosfera. Nie ma najmniejszego problemu, aby porozmawiać dłużej z wystawcami o interesujących tematach. Nic nie stoi również na przeszkodzie, aby w kolejnych przerwach do tych tematów wracać i je rozwijać.”