ZŁOCI PARTNERZY
SREBRNI PARTNERZY
PARTNERZY
PARTNERZY MERYTORYCZNI
PATRON HONOROWY
GŁÓWNI PATRONI MEDIALNI
PATRONI MEDIALNI
RELACJA

W środę 22 lutego w Katowickim hotelu Best Western Premier odbyła się, zorganizowana przez firmę Axon Media, konferencja „Niezawodność i Utrzymanie Ruchu w Produkcji”. Była to pierwsza konferencja firmy Axon Media w roku 2017 i jednocześnie pierwsze spotkanie w cyklu konferencji dotyczących zagadnień utrzymania ruchu. Kolejne konferencje zaplanowane są w różnych miastach Polski a szczegółowe informacje o nadchodzących zdarzeniach, jak zapewniają organizatorzy, będą na bieżąco podawane na stronie internetowej firmy Axon Media. 

 

W wydarzeniu uczestniczyło blisko 100 uczestników z zakładów przemysłowych zlokalizowanych zarówno na śląsku jak i w województwach ościennych. Reprezentowane były różne branże przemysłu, począwszy od przemysłu spożywczego, przez najbardziej popularny na śląsku przemysł maszynowy i wydobywczy, po branżę drzewną. W trakcie konferencji uczestnicy mieli okazję zapoznać się z zagadnieniami dotyczącymi szeroko pojętego Utrzymania Ruchu przedstawianymi przez 26 partnerów konferencji oraz wysłuchać 13 niezwykle interesujących referatów merytorycznych. Należy nadmienić, że konferencja stała się dla wielu uczestników świetną okazją do nawiązania wielu kontaktów biznesowych oraz merytorycznych. Tradycyjnie już partnerzy medialni konferencji przygotowali dla uczestników darmowe periodyki i numery czasopism takich jak Utrzymanie Ruchu czy Szef Utrzymania Ruchu. Uczestnicy mieli okazję również, po podaniu swoich danych otrzymać darmową półroczną prenumeratę czasopisma Utrzymanie Ruchu. Po sesji referatowej osoby zainteresowane mogły skorzystać z darmowych warsztatów organizowanych przez firmy 7bar i Pruftechnik-Wibrem. Na warsztatach firmy 7bar można było się dowiedzieć m.in. jak samodzielnie sprawdzić efektywność eksploatowanej w przedsiębiorstwie instalacji sprężonego powietrza, natomiast firma Pruftechnik-Wibrem pomagała uczestnikom swoich warsztatów w dobraniu odpowiedniego do ich potrzeb sprzętu pomiarowego do diagnostyki drganiowej i osiowania maszyn.

Merytorycznie tematyka konferencji związana była z narzędziami i metodami podnoszenia niezawodności i utrzymywania maszyn i urządzeń w ruchu.

 

W zakresie niezawodności instalacji i procesów przemysłowych pan Wojciecha Halkiewicz z firmy 7bar zaprezentował bardzo ciekawy referat dotyczący kontroli stanu sieci sprężonego powietrza i optymalizacji kosztów eksploatacji systemów sprężonego powietrza w przedsiębiorstwach w obszarach produkcji, przesyłu i poboru sprzężonego powietrza. Kontynuację tematyki odnoszącej się do poprawy efektywności funkcjonowania maszyn i urządzeń poprzez stosowanie nowoczesnych narzędzi predykcyjnego utrzymania ruchu, można było znaleźć w referatach pana Petro Bratko z firmy AMC VIBRO, Paweła Rutkowskiego z firmy KameryIR, pana Arkadiusza Rybki z firmy I-Care, pana Witolda Hanaka z firmy Pruftechnik-Wibrem i pana Jerzego Halkiewicza z firmy UE Systems. Pan Petro Bratko przedstawił aplikację przemysłową zaawansowanego system zdalnego monitorowania maszyn, który w całości jest polską myślą techniczną. Natomiast podczas prezentacji pana Witolda Hanaka można było się przekonać jak z pozoru drogie przyrządy pomiarowe stają się tanimi w kontekście zysków przedsiębiorstwa powstałych w wyniku zapobiegania poważnym awariom maszyn poprzez stosowanie odpowiedniego sprzętu kontrolno-pomiarowego.

 

Na konferencji pojawiła się bardzo ważna dla automatyków tematyka związana z sensorami przemysłowymi i interfejsem IO Link w kontekście ich stosowania w koncepcji Przemysł 4.0. Wskazana tematyka w całości znalazła odzwierciedlenie w wystąpieniach pana Tomasza Żyrka z firmy Pepperl+Fuchs, i pana Piotra Michalskiego reprezentującego firmę EMT Systems. Dodatkowo na stanowisku wystawienniczym firmy Pepperl+Fuchs, można było w praktyce sprawdzić działanie różnego rodzaju czujników i systemów automatyki przez nią oferowanych. Bardzo ważnym z punktu widzenia automatyki przemysłowej i nie tylko było również wystąpienie pana Artura Blocka z firmy Bitner a traktujące o kablach i przewodach oraz ich znaczenia dla prawidłowej pracy układów zasilających i przetwarzających sygnały cyfrowe i analogowe. Istotnym elementem prezentacji była krótka dyskusja na temat wpływu sił skręcających wewnątrz kabli na ich prawidłowe funkcjonowanie w aplikacjach poddanych intensywnemu zginaniu.

 

Nie zabrakłotutaj również zagadnień związanych ze skutecznym rozwiązywaniem problemów luzujących się śrub i nakrętek, o których mówił pan Krzysztof Włodarz z firmy HEICO Poland oraz ekonomicznych i technicznych aspektach stosowania nowoczesnych i ergonomicznych narzędzi przedstawionych przez pana  Jerzego Ejtel z firmy Wiha Polska. Dla wielu gości konferencji z pewnością ważnym tematem były nowoczesne technologie w branży węży przemysłowych, o których mówił podczas swojego wystąpienia pan Tomasz Wesołowski z firmy Merlett Polska.

 

Konferencję zamknął referat wygłoszony przez pana prof. Marka Fidali z Politechniki Śląskiej, który cały referat poświęcił na omówienie często zaniedbywanych w praktyce przemysłowej zagadnień dotyczących tribologii oraz diagnostyki maszyn bazującej na badaniach i analizie środków smarnych.

 

Uczestnicy konferencji mieli okazje wymienić się uwagami i szerzej przedyskutować zagadnienia omawiane w trakcie wystąpień podczas przerw kawowych zaplanowanych przez organizatorów konferencji. Podczas przerw możliwe było również zapoznanie się z ofertą partnerów konferencji i wymianę doświadczeń w zakresie zagadnień utrzymania ruchu w rożnych dziedzinach przemysłu.


Według różnych opinii zarówno uczestników jak i partnerów, konferencja miała bardzo wysoki poziom merytoryczny co pozwala na stwierdzenie, że firma Axon Media z sukcesem rozpoczęła tegoroczną działalność konferencyjną. Patrząc na zadowolenie uczestników konferencji i warsztatów oraz liczne pytania o miejsce następnej konferencji, należy się tylko spodziewać, że kolejne spotkania branżowe pod auspicjami Axon Media będą jeszcze bardziej interesujące, czego wszyscy sobie życzymy.

FOTORELACJA