ZŁOCI PARTNERZY
SREBRNI PARTNERZY
PARTNERZY
PARTNER MERYTORYCZNY
PATRON HONOROWY
GŁÓWNI PATRONI MEDIALNI
PATRONI MEDIALNI
RELACJA

Druga konferencja zorganizowana przez Axon Media w Bytomiu, była niewątpliwe sporym wydarzeniem dla pracowników służb utrzymania ruchu z terenu województwa Śląskiego (i nie tylko). Na dowód tego wystarczy spojrzeć na liczbę uczsteników. Robi ona wrażenie, gdyż uczestników było niemal 100. Zgromadzeni na konferencji „Niezawodność i utrzymanie ruchu w zakładach produkcyjnych”, która odbyła się 29 listopada 2018, mieli możliwość wysłuchania aż 16 prelekcji i zapoznać się z ofertą 27 wystawców.


Jak stwierdził jeden z uczestników: „Aby w małej formie mógł istnieć dział utrzymania ruchu, pracownicy muszą się rozwijać i być ciągle na bieżąco z wszelkimi nowinkami. Ta konferencja świetnie się do tego nadaje.” Nie sposób się z takim zdaniem nie zgodzić. Spektrum prezentowanych tematów mogło zadowolić nawet najwybredniejszych.

Monitorowanie i nadzór nad instalacjami przemysłowymi – taki hasła przewijały się w wielu prezentacjach. Zalety pomiarów bezkontaktowych uczestnicy mogli poznać na przykładzie termowizji (wykrywanie zaburzeń rozkładu temperatury), pomiarów ultradźwiękowych (w detekcji uszkodzeń łożysk i nieszczelności układów sprężonego powietrza), a także kamer do amplifikacji drgań (wizualizacja drgań całych maszyn).

W kontekście wdrażanej w wielu organizacjach idei Przemysłu 4.0 uczestnicy zapoznali się inteligentnymi interfejsami komunikacyjnymi, takimi jak np. IO-Link, rozproszonymi i bezprzewodowymi układami diagnostyki drganiowej. Z praktycznego punktu widzenia ważnym zagadnieniem było optymalizowanie i redukcja ilości okablowania w układach pomiarowych.

Oszczędność energii i niezawodności układów przesyły sprężonego powietrza oraz ciepła stanowiły kolejną z grup tematycznych. Uczestnic dowiedzieli się wielu przydanych informacji na temat dobrych praktyk związanych z użytkowaniem instalacji sprężonego powietrza, a także wykonywania izolacji m.in. zaworów instalacji ciepłowniczych lub chłodniczych. Oszczędność i bezpieczeństwo, te hasła towarzyszyły również prezentacji dotyczącej doboru bezpieczników topikowych, jak i polimerowych prowadników kablowych i układów napędowych.

Oprócz tematyki, która mogła się wydawać oczywista, zaprezentowano szereg zagadnień, które często są pomijane, a w praktyce przemysłowej są nie mniej ważne: optymalizacje pracy warsztatu, zachowanie czystości w obszarze produkcji. Ciekawą usługą było także elastyczne serwisowanie układów automatyki, tworzenie magazynów dedykowanych i odkup używanych komponentów.

Na zakończenie części konferencyjnej poruszono temat wymagań prawnych co do prowadzenia przeglądów maszyn. Szczególnie kwestia odpowiedzialności karnej elektryzowała zebranych.

Konferencję zakończyły dwa równolegle realizowane warsztaty: „IO-Link w praktyce” oraz „Ultradźwiękowy monitoring maszyn”. Możliwość poznania nowych technologii w praktyce stanowiła niewątpliwie świetne ukoronowanie dnia spędzonego na konferencji zorganizowanie przez firmę Axon Media.

Autor: Wojciech Jamrozik - Politechnika Śląska

FOTORELACJA
PREZENTACJE

Autoryzacja


Byłeś uczestnikiem tej konferencji?
Podaj swoje imię i nazwisko: