ZŁOTY PARTNER
SREBRNI PARTNERZY
PARTNERZY
PATRON MERYTORYCZNY
PATRON HONOROWY
GŁÓWNI PATRONI MEDIALNI
PATRONI MEDIALNI
RELACJA

Konferencja techniczna przeprowadzona 14 listopada 2018 r. w Olsztynie przyciągnęła uwagę inżynierów zainteresowanych nowymi produktami oraz technologiami przydatnymi w działach utrzymania ruchu zakładów produkcyjnych. Trzecia konferencja firmy Axon Media w Olsztynie to już ponad 50. w jej bogatym dorobku. Patronat honorowy objęli: Krajowa Izba Gospodarcza, Wojewoda Warmińsko-Mazurski Artur Chojecki, Park Naukowo-Technologiczny w Ełku.

Prezentowane podczas konferencji rozwiązania pomagają optymalizować pracę na hali produkcyjnej, aby w dylemacie „jakość czy jakoś” (cytując jednego z prelegentów) wygrywał ten pierwszy aspekt. Wielu prelegentów nawiązywało do modnego ostatnio hasła Przemysł 4.0 (oraz Big Data), z którym jednoznacznie kojarzą się dominujące w dziedzinie nowych rozwiązań systemy bezprzewodowe. Inni sygnalizowali aplikacje przyszłości, które chcą oferować zakładom produkcyjnym.

Sporo miejsca poświęcono tematyce innowacyjnych czujników i skanerów: do detekcji i pomiaru odległości, weryfikacji kształtu detali, kontroli pobrań, zadań specjalnych, w tym czujniki wibracji i temperatury, enkodery indukcyjne itp.). Zaprezentowano także narzędzia służące do parametryzacji czujników z IO-Link.

Przedstawiono rozwiązania do diagnostyki maszyn w Przemyśle 4.0, np. w strefach trudnodostępnych i niebezpiecznych, narzędzia Big Data (wczesne ostrzeganie, prostota pomiaru), najnowsze rozwiązania diagnostyki drganiowej (technologia amplifikacji ruchu). Przybliżono zasady wykorzystania termowizji (szósty zmysł pomagający wykrywać anomalia temperaturowe) oraz technologii ultradźwiękowej (inspekcja urządzeń, detekcja wycieków sprężonych gazów…).

Szeroko pojęty temat optymalizacji pracy obejmował m.in. redukcję czasów przestojów, redukcję okablowania, dobór właściwej technologii do usuwania zanieczyszczeń na hali. Przedstawiono również takie rozwiązania, jak: bezpieczniki topikowe dla służb utrzymania ruchu, nowoczesne systemy zasilania, rozwiązania polimerowe do pracy w ruchu, kable dla przemysłu, układy pneumatyczne i elektropneumatyczne (w aspekcie bezpieczeństwa).

W ramach podsumowania konferencji przedstawiciel Instytutu Doskonalenia Produkcji („Utrzymanie ruchu to problem czy rozwiązanie?”) zaprezentował m.in. metodę Zegara Rozwiązywania Problemów.

Po części konferencyjnej odbyły się równolegle dwa warsztaty techniczne: „IO-Link w praktyce” (narzędzia do parametryzacji i integracji urządzeń, diagnostyka) oraz „Skuteczne diagnozowanie maszyn na podstawie pomiarów drgań”, m.in. (urządzenia do automatycznej diagnostyki, pomiary na stanowiskach testowych).

Uczestnicy doceniali ciekawy dobór uzupełniających się tematów oraz wysoki poziom merytoryczny prelekcji. Nawet jeśli skoncentrowani byli na określonej tematyce, z uwagą przysłuchiwali się innym prezentacjom. Podczas przerw w kuluarach dzielili się własnymi doświadczeniami albo próbowali uzyskać odpowiedzi, jak rozwiązać problemy występujące w ich przedsiębiorstwach.

Przyjechaliśmy na konferencję głównie po to, żeby poznać i obejrzeć w działaniu nowe rozwiązania w obszarze czujników i przy okazji w dziale pneumatyki. Spotkaliśmy kilku dostawców, których oferta pomoże nam usprawnić nasz park maszynowy – tak udział w konferencji tłumaczy Paweł Wałach, dział UR, firma Steva Poland, Siedlce. – Wchodzenie w Przemysł 4.0? Niektóre rozwiązania zaczynamy stosować, ale na razie w niewielkim stopniu, ponieważ nasz zakład jest mały, a Przemysł 4.0 wiąże się z kosztami. Nie wszystko możemy zaimplementować na starych maszynach. Ale chcemy usprawnić, co tylko się da. Tematyka konferencji wydaje mi się dobrze dobrana. Nastawiałem się na czujniki, ale poruszane były inne tematy, w dodatku bardzo ciekawie prezentowane, które też się przydadzą. Można spojrzeć na naszą pracę z zupełnie innej strony.

Prelekcje były bardzo ciekawe. Skupiliśmy się na czujnikach, na detekcji, czyli zagadnieniach branżowych (automatyka). Jest tu wiele firm, z którymi mieliśmy już do czynienia i korzystamy z ich rozwiązań – wyjaśnia Marek Chromiński, kierownik Utrzymania Maszyn i Narzędzi, firma Steva Poland, Siedlce. – Pierwszy raz bierzemy udział w konferencji firmy Axon Media, ale jeśli będzie okazja, postaramy się przyjechać na kolejne. Zamierzamy śledzić informacje o innych wydarzeniach organizowanych przez firmę. Takie spotkania okazują się niezwykle cenne. Można poznać nowinki techniczne, nowe technologie, nowe zagadnienia, nowe strategie działania.

Z kolei partnerzy tradycyjnie chwalili profesjonalną organizację konferencji oraz podkreślali duże zainteresowanie uczestników. Dzięki rozmowom z przedstawicielami firm produkcyjnych mogą poznawać potrzeby rynku.



FOTORELACJA
PREZENTACJE

Autoryzacja


Byłeś uczestnikiem tej konferencji?
Podaj swoje imię i nazwisko: