ZŁOCI PARTNERZY
SREBRNI PARTNERZY
PARTNERZY
PARTNER MERYTORYCZNY
PATRONI HONOROWI
PATRONI MEDIALNI
RELACJA

Tematyka zapewnienia wysokiej niezawodności maszynom, urządzeniom oraz całym liniom wytwórczym oraz instalacjom procesowym okazuje się ciągle ważna i budząca znaczne zainteresowanie. Pracownicy służb utrzymania ruchu, jak również służb inżynieryjnych, ale także pionu zarządzającego chętnie pogłębiają swoją wiedzę i poszukują nowinek technicznych pozwalających na zwiększenie potencjału przedsiębiorstw poprzez zmniejszenie liczby, jak i czasu trwania nieplanowanych przestojów. Fakt ten znalazł potwierdzenie w trakcie konferencji Niezawodność i utrzymanie ruchu w zakładach produkcyjnych, która odbyła się 6 listopada 2019 roku w Kielcach. Pierwszy raz uczestnicy z woj. Świętokrzyskiego mieli okazję wziąć udział w wydarzeniu zorganizowanym przez firmę Axon Media. W trakcie 17 prezentacji, ponad 110 uczestników miało okazję dowiedzieć się o trendach, nowościach, jak i wysłuchać praktycznych porad od przedstawicieli uznanych producentów i usługodawców z branży automatyki, mechaniki, techniki pomiarowej o raz diagnostyki technicznej. Możliwość odwiedzenia bogato wyposażonych stoisk wystawienniczych i przeprowadzenia bezpośrednich rozmów z przedstawicielami firm stanowiło niewątpliwy atut całego wydarzenia. Ponad 30 stoisk cieszyło się sporym zainteresowaniem odwiedzających. Jak można było usłyszeć od jednego z partnerów konferencji, bezpośrednie rozmowy z klientem są niezwykle ważne, gdyż można już w trakcie pierwszej rozmowy, można często przedstawić właściwe i spersonalizowane rozwiązanie.

Poruszane w trakcie prezentacji zagadnienia pokrywały niezwykle szerokie spektrum produktów i zastosowań. Uczestnicy mogli posłuchać o tym jak zastosowanie właściwych modułów w rozproszonych systemach sterowania pozwala na znaczne ograniczenia ilości okablowania. Komponenty automatyki, czujniki, systemy sieciowe gościły w wielu prezentacjach, co świadczy o ich dużym znaczeniu w kontekście zapewnienia wysokiej niezawodności ciągów wytwórczych. Coraz ważniejszym obszarem w systemach sterowania staje się zapewnienie ich bezpieczeństwa i uniemożliwianie nieautoryzowanego dostępu z zewnątrz. Wobec tego tematyki cyberbezpieczeństwa nie mogło również zabraknąć. Diagnostyka maszyn w oparciu o bezprzewodowe czujniki drgań wsparte odpowiednim oprogramowaniem analitycznym stanowiła kolejny ważny motyw kilku prezentacji. Różnorodność zarówno sprzętu, jak i oprogramowania dostosowanego do wielu maszyn, pozwala na wybór zawsze właściwego rozwiązania i pełne wspomaganie rozpoznania stanu maszyny, raportowanie zmian stanu, wykreślanie trendów, jak również zdalny nadzór i zlecenie prac do służb utrzymania ruchu.

Technologia ultradźwiękowa oraz bezkontaktowe pomiary temperatury stanowiły kolejny istoty punkt w programie konferencji. Ultradźwięki jako proste i szybkie narzędzie diagnostyczne doskonale sprawdza się wszędzie tam, gdzie chcemy wykrywać uszkodzenia powodowane przez nadmierne tarcie lub turbulencji niezależnie od warunków pracy maszyn i urządzeń. Detekcja oraz lokalizacja punktowych uszkodzeń, takich jak wycieki np. sprężonego powietrza, wyładowania niezupełne czy diagnostykę łożysk. Termowizja stanowi kolejne narzędzie uzupełniające zmysły obserwatora. Pozwala wykryć miejsca o podwyższonej temperaturze, co może w prostej linii prowadzić do wykrycia uszkodzeni oraz wszelkich miejsc, w których może zostać zainicjowana sytuacja awaryjna. Termowizja jako technika bezdotykowa pozwala na prowadzenie pomiarów zarówno w trudnodostępnych, jak i odległych miejscach. Dodatkowo zastosowanie odpowiednich narzędzi analitycznych on-line sprawia, że termowizja daje dużo więcej, niż tylko informacje o rozkładzie temperatury na powierzchni obiektów.

Technika mocowania, jak również dobór kabli, przewodów, łożysk oraz systemów prowadzenia gościły w kolejnej grupie prezentacji. Uczestnicy otrzymali szerokie kompendium wiedzy dotyczącej sposobów zabezpieczania śrub przed odkręcaniem, nawet gdy pracują one w trudnych warunkach, np. przy wzmożonych wibracjach. Nie mniej istotne były zagadnienia zawiązane z najnowszymi produktami z zakresu samosmarowynch łożysk ślizgowych z trybopolimierów, wytrzymałych prowadnikach kablowych jak i prowadnicach do napędów liniowych.

Całość konferencji dopełniły wystąpienia dotyczące często pomijanych, a ważnych zagadnień z zakresu utrzymania porządku w miejscu pracy (przez zastosowania właściwych urządzeń czyszczących i odkurzaczy), a także usługi organizacji zaplecza narzędziowego, przez wynajmem spersonalizowanych wózków narzędziowych i elektronarzędzi ręcznych. . Serwis silników, serwomotorów oraz komponentów automatyki był tematem kolejnej prezentacji. Koncepcje serwisu wymiennego, jak również utworzenia magazynu dedykowanego komponentów spotkały się ze znacznym zainteresowaniem słuchaczy. Zaopatrzenie w media techniczne, a ściślej optymalizacji tego zaopatrzenia również znalazły swoje miejsce w jednej z prelekcji. Przedstawiono przykłady oraz wytyczne dotyczące opłacalności instalacji próżni centralnej.

Poruszenie wśród uczestników wywołała prezentacja o legislacyjnych aspektach prowadzenie użytkowania i eksploatacji maszyn i urządzeń. Zwięzłe omówienie typów przeglądów, ich zakres oraz przypadki, kiedy konieczne jest ich wykonanie, jak również przedstawienie praktycznych wskazówek dotyczący udokumentowania prowadzonych prac było niewątpliwe wartościowe dla wszystkich słuchaczy.

Uczestnicy, którzy chcieli po części konferencyjnej oraz rozmowach z poszczególnymi przedstawicielami, zdobyć jeszcze więcej wiedzy praktycznej skorzystali z możliwości uczestnictwa w warsztatach. Dotyczyły one inteligentach systemów zarządzania energią oraz bezprzewodowych systemów monitorowania stanu technicznego maszyn. W trakcie odbierania certyfikatów uczestnictwa oraz rozmów pod szatnią dało się słyszeć opinie tym, że tego typu imprezy są niezwykle ważne, ponieważ w jednym miejscu można spotkać przedstawicieli różnych branż związanych z utrzymaniem ruchu i podczas jednego dnia otrzymać możliwość porozmawiania o rozwiązaniu wielu problemów, z którymi w firmach pracownicy potykają się każdego dnia.

FOTORELACJA