ZŁOCI PARTNERZY
SREBRNI PARTNERZY
PARTNERZY
PATRONI HONOROWI
PATRONI MEDIALNI
RELACJA Z KONFERENCJI

W dobie dynamicznie zmieniającej się gospodarki oraz w nieustannym rozwoju nowoczesnych technologii, tj. Internet Rzeczy (IoT) czy technologie przemysłu przyszłości 4.0, każde przedsiębiorstwo produkcyjne mierzy się z szerokim spektrum wyzwań. Wychodząc naprzeciw tym wyzwaniom osoby zajmujące się Utrzymaniem Ruchu starają się na bieżąco poprawiać efektywność i ciągłość produkcji poprzez utrzymanie maszyn, ocenę, diagnostykę i profilaktykę, po bezpieczeństwo ludzi i środowiska oraz ulepszanie jakości produktów.

UR to proces ciągły, który wymaga opracowania właściwych strategii i narzędzi. Nie mogą być one stałe – powinny być na bieżąco analizowane i modyfikowane, by zapewnić efektywne i bezpieczne funkcjonowanie zakładu produkcyjnego. Stąd oprócz dużego doświadczenia, również istotne jest najnowsze know-how.

Celem konferencji pt. „Niezawodność i Utrzymanie Ruchu w zakładach produkcyjnych”, która odbyła się w magicznej Dolinie Charlotty k. Słupska, było ułatwienie przedstawicielom przedsiębiorstw produkcyjnych dostępu do informacji o najnowszych urządzeniach, rozwiązaniach i technologiach. Uczestnicy mieli możliwość skonsultowania i znalezienia rozwiązań na problemy jakie często mają miejsce w ich zakładach przemysłowych.

Zakres tematyczny był bardzo szeroki i kompleksowy. Konferencja została podzielona na trzy bloki, podczas których odbyło się łącznie 16 prelekcji. Blisko 30 firm i ekspertów dzieliło się swoją wiedzą i doświadczeniem oraz zaprezentowało swoje produkty i usługi na stoiskach wystawienniczych. Wartością dodaną był niewątpliwie networking i rozmowy bezpośrednie z ekspertami, w tym rozmowy pomiędzy uczestnikami.

Podczas prelekcji zaprezentowano wiele ciekawych i praktycznych rozwiązań, mających wpływ na poprawę efektywności utrzymania ruchu w zakładach produkcyjnych. W większości przypadków pomocna jest prewencja i predykcja zdarzeń, np. przy wykorzystaniu termowizji i podczerwieni, określonych przez jednego z prelegentów jako „szósty zmysł” w utrzymaniu ruchu. Czujniki, narzędzia optyczne 2D, wielowarstwowe skanery przestrzeni czy pomiary ultradźwięków pomagają na co dzień w diagnostyce i dają możliwość na niemal natychmiastową reakcję i naprawę poszczególnych podzespołów. Dzięki temu można w porę zidentyfikować źródła awarii i uniknąć nieopłacalnych przestojów na liniach produkcyjnych.

Prezentowane były również przykłady praktycznego wykorzystania technologii pomiarów oraz druku 3D, w tym wspomagających kontrolę jakości, odtworzenie dokumentacji technicznej i różnych elementów, tworzenie narzędzi produkcyjnych, prototypów czy modeli koncepcyjnych.

Oprócz „cyfrowej” technologii nie można zapominać o zabezpieczaniu „twardej” infrastruktury. Uczestnicy dowiedzieli się m.in. o zaletach systemu klinującego i korzyści płynących z jego zastosowania, który zapobiega samoczynnemu odkręcaniu i luzowaniu się śrub. Nie mniej ważne jest również zapewnienie odpowiedniej izolacji termicznej armatury przemysłowej, zarówno tej działającej w wysokich, jak i niskich temperaturach. Daje to korzyść w postaci zabezpieczenia elementów, ale również generuje znaczne oszczędności w eksploatacji. Inna z firm, posiadająca laboratorium testowe swoich produktów wykonanych z polimerów, podkreślała skuteczność w działaniu ich produktów, dzięki wypracowanej przewidywalności zdarzeń i eliminowaniu ewentualnych niedoskonałości.

Istotnym zagadnieniem było bezpieczeństwo i higiena pracy. W ramach prelekcji uczestnicy poznali m.in. przykłady wsparcia serwisowego działów UR, metody poprawiające optymalizację pracy warsztatów i sposoby dokonania doboru właściwej technologii do usuwania zanieczyszczeń. Utrzymanie czystości i porządku w warsztatach i zakładach produkcyjnych bez wątpienia ma wpływ nie tyko na niezawodność w utrzymaniu ruchu, ale przede wszystkim poprawia bezpieczeństwo pracowników.

W programie wydarzenia poruszono także aspekty związane z efektywnością energetyczną i monitoringiem zużycia mediów. Mówiono o tym jak opłacalna jest analiza danych oraz jak przekuć te dane w wiedzę przy wykorzystaniu odpowiednich software’ów i modułów. Nie zabrakło przykładów zastosowań, tj. narzędzie informujące o aktualnym stanie maszyn, czy konfigurowalny zestaw do pomiaru i rejestracji energii.

Na zakończenie konferencji uczestnicy mieli możliwość udziału w praktycznych warsztatach. Pierwszy w temacie ultradźwiękowego monitoringu stanu maszyn, który prowadzili eksperci z firmy UE Systems. Drugi warsztat pt. „Energia pod kontrolą” został przeprowadzony przez firmę WAGO.

Konferencja cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem, podczas prelekcji i na warsztatach tematycznych. Sukces tego wydarzenia potwierdza udział łącznie ponad 90 uczestników, przedstawicieli lokalnych firm, ale również tych z poza regionu słupskiego i Pomorza.
Po spotkaniu zapytaliśmy Partnerów i uczestników czy warto brać udział w konferencjach technicznych Axon Media.

Pan Maciej Augystyniak z firmy Pepperl+Fuchs Polska, podkreślił, że do udziału skłoniła ich przede wszystkim forma tego wydarzenia. Oprócz tradycyjnych prezentacji Partnerzy mogą zrobić pokaz swoich rozwiązań, podczas których uczestnicy w praktyce poznają ich produkty.
Z kolei Pan Tomasz Kłoski z firmy Kromet, który reprezentował przemysł ciężki, na konferencję do Słupska przyjechał aż z Elbląga. Było to drugie wydarzenie organizowane przez Axon, w którym brał udział. Po słupskiej edycji powiedział, że był w pełni usatysfakcjonowany, bo nawiązał współpracę z przedstawicielami firm wystawiających się na tej konferencji.

Ogólna opinia uczestników potwierdza, że forma łączenia targów z konferencją daje możliwość na bezpośredni kontakt i skonsultowanie danego, indywidualnego przypadku i co ważne na znalezienie odpowiedniego rozwiązania.

Konferencja nt. niezawodności i utrzymania ruchu była pierwszym wydarzeniem technicznym zorganizowanym przez firmę Axon Media w Słupsku. Została objęta Honorowym Patronatem przez Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii, Krajową Izbę Gospodarczą, Prezydenta Miasta Słupska, Marszałka Województwa Pomorskiego, Pomorską Agencję Rozwoju Regionalnego S.A., która zarządza Słupską Specjalną Strefą Ekonomiczną i Słupskim Inkubatorem Technologicznym oraz Polską Izbę Gospodarczą Zaawansowanych Technologii.

FOTORELACJA